Webináře jsou pozitivním důsledkem koronavirové krize, účastníkům nabízí plnohodnotné vzdělávání s výhodami.


Tisková zpráva JSRLZ / 24.4.2020

Semináře byly ze dne na den zrušeny a lektoři s jejich klienty se museli přizpůsobit. Stoupl tak zájem o webináře, které přesunuly vzdělávání do online prostředí. Účastníci webináře hodnotí pozitivně, zejména fakt, že se mohou připojit z domova, ale současně se virtuálně potkat s někým dalším. Nové prostředí jim po technické stránce nepřináší žádné velké obtíže a nejvíce se zajímají o témata spojená s Covid-19.

„Letošní březen byl pro mě jako lektorku z pohledu businessu totální blesk z čistého nebe. Všechny kurzy prezenční formy byly ze dne na den zrušeny. Změna je nejen ve formě výuky, ale i v tom, co posluchači potřebují,“ hodnotí současnou situaci Ivana Černá, facilitátorka a trenérka, která se vzdělávání dospělých věnuje již 8 let a jež musela ze dne na den přizpůsobit svou výuku do online prostředí. Četné zkušenosti s online výukou a webináři – novým typem vzdělávání má díky předávání odborných znalostí a zkušeností ze své oblasti i společnost Deloitte. Ta poskytuje komplexní servis od strategického podnikového managementu, finančního i právního poradenství, auditu a daní, až po technologické, digitální a inovační řešení: Vzhledem k vysokým počtům účastníků na našich webinářích a pozitivní zpětné vazbě neevidujeme žádné obavy uživatelů. Naopak, účastníci jsou rádi, že se mohou připojit i ze svých domácích kanceláří a zároveň se virtuálně setkat s našimi kolegy,“ říká Martina Schiestlová, ředitelka oddělení HR v Deloitte.

Koronavirová omezení přinesla výrazné změny v oblasti vzdělávání. Současné situaci se museli přizpůsobit lektoři i jejich klienti. Dle Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů, která se dlouhodobě zajímá o problematiku vzdělávání dospělých, se raketově zvýšila jak nabídka, tak i zájem o tzv. webináře. Jen společnost Deloitte uvádí, že poptávka po jejich webinářích, které pořádají několikrát týdně, se zvýšil několikanásobně oproti běžnému počtu. Největší zájem je přitom o témata spojená s problematikou Covid-19.

V případě webinářů se nejedná vlastně o nic jiného než o semináře, které probíhají bez osobní přítomnosti, tedy online. Ačkoliv chybí osobní kontakt, je toto vzdělávání i tak velmi přínosné a užitečné. Účastníci sledují samotného lektora jak při výkladu, tak i pomocí sdílené obrazovky, kde mohou vidět prezentaci, videa nebo odkazy k danému tématu. Dobrým pomocníkem je i chat, tedy okamžitá komunikace, a to jak skupinová, tak i individuální. Dle Ivany Černé je pak velmi přínosným nástrojem nahrávání, které pomáhá vrátit se k webináři později a je vlastně určitým videonávodem.

Platforem pro tento typ vzdělávání existuje celá řada a každý lektor má možnost si vybrat tu, která mu nejvíce vyhovuje. Pro účast na webináři není třeba ani nijak zvláštní technické vybavení, postačí počítač s mikrofonem a reproduktorem, webová kamera a kvalitní připojení k internetu. Nespornou výhodou webinářů je to, že účastníkům šetří čas, protože nemusí za vzděláváním cestovat a můžou jej sledovat například ze své kanceláře. Je tedy otázkou času, zda se online vzdělávání i díky současné koranovirové krizi více nerozvine, a to nejen díky jejich výhodám. Stále více firem chápe výhody online prostředí, a i díky nepřebernému množství programů a aplikací ulehčující jim jejich práci využívá jeho prostředí pro více aktivit, jako je sales & marketing nebo jako součást svých klientských nebo zákaznických podpor.